Policijsko veteransko društvo Sever Pomurje
Arhitekta Novaka 5, 9000 Murska Sobota
E-pošta: sever.pomurje@gmail.com

Izbris Dnevnika Ane Frank iz učnih načrtov

Datum: 16.02.2021

Neverjetno: Zavod za šolstvo iz učnih programov tiho in brez protestov izbrisal Dnevnik Ane Frank 

Ana Frank, ki smo si jo s fotografij zapomnili kot nasmejano in pogumno židovsko deklico, se je med drugo svetovno vojno z družino skrivala na podstrešju stare mestne stavbe v Amsterdamu. Za 13. rojstni dan je dobila zvezek, in tako je nastal znameniti dnevnik, po katerem je po drugi svetovni vojni postala znana po vsem svetu. Knjiga Dnevnik Ane Frank je doslej prevedena v 67 jezikih in prodana v 30 milijonih izvodov. Njeno nekdanje domovanje je danes muzej, ki si ga vsako leto ogleda na tisoče ljudi iz vsega sveta. 

Od junija 1942 do avgusta 1944 je Ana svoj dnevnik pisala, medtem ko se je skrivala pred nacisti. Na koncu so nacisti njeno družino po izdaji odkrili in poslali v koncentracijsko taborišče. Ana Frank je le malo pred zavezniško zmago nad nacizmom umrla februarja 1945 v Bergen-Belsnu, stara komaj petnajst let. Edini, ki je preživel, je bil njen oče Otto.  

 

Ana je vse svoje strahove in razmišljanja zaupala dnevniku, ki je postal (za objavo je po vojni poskrbel oče) ena najbolj znamenitih in branih knjig prejšnjega stoletja. 

»Kar je bilo narejeno, se ne da popraviti, toda lahko preprečimo, da se ponovi«, je zapisala 7. maja leta 1944. 

»Lahko si misliš, kolikokrat se tu obupano sprašujemo: Čemu, le čemu ta vojna? Zakaj ne morejo ljudje živeti v miru? Zakaj je treba vse opustošiti? … Ne verjamem, da povzročajo vojno samo veliki ljudje, vlade in kapitalisti. Ne, tudi mali človek se rad vojskuje, saj drugače bi se narodi temu že davno uprli. V človeku mora biti uničevalni nagon, nagon, da ubija, mori in pustoši. Dokler se ne bo vse človeštvo brez izjeme spremenilo, bodo divjale vojne, in kar je človek pridelal ali zgradil, bo poteptal in uničil. In nato se bo vse začelo znova … Velikokrat sem bila potrta, nikoli pa obupana …« je v dnevniku zapisala Ana Frank. 

  

Ni dvoma, da je izbris Dnevnika Ane Frank iz učnega načrta za slovenščino v današnjem času še bolj nerazumljiv in absurden, ker so besede Ane Frank v 21. stoletju še pomembnejše kot kadarkoli. 

Raziskave kažejo, da samo 22 odstotkov mladih, rojenih po letu 2000 sploh ve, kaj je holokavst. 

Medtem pa se po družbenih omrežjih znova širijo sovraštvo, laži, rasizem in teorije zarot, besed Ane Frank slovenskim osnovnošolcem od leta 2019 ni treba več prebirati. 

Dnevnik Ane Frank je namreč izbrisan iz učnega načrta za slovenščino. Dokončno od leta 2019. 

Izbrisan je tudi iz tako imenovanih evropskih šol za slovenščino (2020). 

Kdo je to storil? 

Zavod za šolstvo, toda odločitve te inštitucije potem potrjujejo tudi na pristojnem ministrstvu, strokovnem svetu in na vladi. 

Ob letošnji obletnici osvoboditve uničevalnega taborišča Auschwitz Birkenau leta 1945, ki velja za Mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta in se v mednarodni skupnosti ta dan obeležuje že šestnajsto leto zapored, v Sloveniji pa od leta 2008, so na Zavodu za šolstvo dijakom pripravili obširno pojasnilo, v katerem so sicer dnevnik Ane Frank tudi bežno omenili. Toda ne kot nekaj, kar bi dijaki morali poznati, ampak zgolj kot čtivo, ki ga lahko preberejo, če želijo.

Vse skupaj je še bolj sporno zato, ker Evropo (in svet) v zadnjem času znova preplavljajo desničarske ideje. 

  

Anton Pozvek 

Generalni sekretar ZPVD Sever 

M: 041 725 397

 

» Vse novice in obvestila


Politika zasebnosti in varstva podatkov

Policijsko veteransko društvo SEVER za Pomurje
Arhitekta Novaka 5, 9000 Murska Sobota

E-pošta: sever.pomurje@gmail.com

PVD Sever Pomurje 2025